YÜZÜNÜZE EN UYGUN SAÇI SEÇMEK

Herkese merhaba,

Her yüz tipine, her saç modeli uygun olmayabilir. Ya da kafa yapısıyla beraber ikisini bir bütün olarak tutmak daha doğru olacaktır. Yüz tipiniz ve kafa yapınız, beğendiğiniz bir saç modeli için uygun değildir. Bu yazımda sizin yüz tipinize en uygun saç modellerini bulup, sizde yakışıp yakışmayacağına karar verebilirsiniz.

Yüz Şekli Nasıl Belirlenir?

Aynanın karşısına geçin ve yüzünüzü bir geometrik şekil olsa en yakın neye benzerdi diye düşünün. Aklınızda bir fikir oluştuktan sonra asetatlı bir kalem yardımıyla aynanın karşısında hiç hareket etmeyecek şekilde; alnınızın ortasında saçlarınız başladığı kısıma bir nokta çizin. Bu noktayla aynı doğrultuda alnınızın sağ üst köşesinden ve sol üst köşesinden saçlarınızın başladığı kısımlara birer nokta çizin.  Şakaklarınızada birer nokta çizin. Çenenizin başladığı yani favorilerin tam altına gelen kısımlarada birer nokta çizin sağ ve sol tarafa. En son olarak çenenizin ortasına bir nokta çizerek, bu çizdiğiniz noktaları birleştirerek bir taslak oluşturabilirsiniz yüz şeklinizi belirleyebilirsiniz. Daha sonra çizdiğiniz şekli silmeyi unutmayın…

Yüz Şekillerine Göre Saç Modelleri

Yüz şeklinizi belirledikten sonra size en uygun modeli seçmeye geliyor sıra.

Oval

OVAL YÜZ TİPİ
OVAL YÜZ TİPİ

 

Oval yüz şekli simetrik ve düzgün orantılı olduğu için hemen hemen her saç modeli ile uyumlu olabilir. Tercih edeceğiniz uzun veya kısa saç modelleri sizin insiyatifinize kalmış durumda.

 

 

 

 

 

 

Ve bazı örnek saç modelleri:

OVAL ÖRNEKLER

 

Kare

KARE YÜZ TİPİ
KARE YÜZ TİPİ

Kare yüz tipi erkekler için en ideal yüz tipidir. Oval yüz tipi gibi çoğu saç stili için harika bir temel oluşturur. Kısa saç modellerini çok iyi taşıyabilirler. Örnek vermek gerekirse Çağatay Ulusoy ve 3 numara saçı…

 

 

 

 

 

Ve bazı örnek saç modelleri:

Kare Örnekler

 

Dikdörtgen

DİKDÖRTGEN YÜZ TİPİ
DİKDÖRTGEN YÜZ TİPİ

Dikdörtgen ya da uzun yüz, yüzünüzü gereğinden uzun gösterecek saç modellerinden kaçınmalısınız, alnınızın önüne düşen saç stilleri ile alnınızı daha kısa gösterebilirsiniz. Yanları kısa tutmak yüzünüzün daha uzun olduğunu belirginleştirir, iyi bir oranda korumalısınız.

 

 

 

 

Ve bazı örnek saç modelleri:

Dikdörtgen Örnekler

 

Yuvarlak

YUVARLAK YÜZ TİPİ
YUVARLAK YÜZ TİPİ

 

 

Yuvarlak yüz şekillerinde belli çizgi ve açılar olmadığı için saçlarınız ile bu durumu tamamlamalısınız. Sakal ile çenenize açıda verebilirsiniz.

 

 

 

Ve bazı örnek saç modelleri:

YUVARLAK ÖRNEKLER

 

Elmas

ELMAS YÜZ TİPİ
ELMAS YÜZ TİPİ

Elmas yüz şekli diğer yüz tiplerine oranla daha az bulunan elmas yüz şekli; alın ve çene bölgesine genişlik kazandıran saç modelleriyle çok uyumludur. Eğer yanları kısa tutarsanız kulaklarınızı gereğinden daha büyük gösterebilirsiniz bu yüzden dikkat etmelisiniz bu konuya

 

Ve bazı örnek saç modelleri:

 Elmas Örnekler

 

Kalp

KALP YÜZ TİPİ
KALP YÜZ TİPİ

Kalp yüz şekli geniş alın ve dar çeneye sahip insanlarda görülür. Alnın izle iyi bir açı yakalayabilmek için sakalların önemi oldukça fazladır. Alnınızın genişliğini vurgulayacak modeller sizin için daha uyumlu olacaktır.

 

 

 

Ve bazı örnek saç modelleri:

Kalp örnekleri

Üçgen

ÜÇGEN YÜZ TİPİ
ÜÇGEN YÜZ TİPİ

Üçgen yüz şekli geniş çene ve dar alından oluşur. Sakallarınız çenenizi daha da büyük göstereceği için kullanmamak daha iyi olacaktır. Yanlarınızın normale oranla biraz daha uzun olması daha doğrusal bir görünüm sağlamanıza yardımcı olabilir.

 

 

Ve bazı örnek saç modelleri:

Üçgen yüz örnekleri

Ve son olarak bu yazımdaki tavsiyelere uymaktan daha önemlisi berberinize danışmaktır. Çünkü yazımın başında da belirttiğim gibi yüz ve kafa yapısı her model için uyumlu olmayabilir. Genel olarak yüz tiplerine uygun olan saç modellerini görseller ile belirtmeye çalıştım. Umarım faydalı olur sizin için.

Sefa Sarıtaş

İstanbul’un Fatih semtinde yaşıyorum. 20 yaşındayım ve Trakya Üniversitesi Elektronik Teknolojisi bölümünde okumaktayım. Bir dönemin profesyonel fotoğraf makine akıma kapılıp fotoğrafcılık ile uğraştım. 2 Yıl dans ile uğraştım, 2 kedi ve 1 köpek babasıyım. Modanın yanısıra teknoloji ve bilim konularına da ilgim var. Kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, araştırmayı seven birisiyim.. Umarım kişel bloğumda güzel vakit geçirirsiniz!

YÜZÜNÜZE EN UYGUN SAÇI SEÇMEK” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir