VÜCUDUNUZA UYGUN GİYİNMEK

Herkese merhaba, insanın vücudunu bilmesi ve buna uygun olarak kıyafet tercih etmesi, giyeceğiniz kıyafetleri daha iyi taşımanız için önemlidir. Giyeceğiniz kıyafetlerin size büyük & küçük olması insanların gözünde imajınızı önemli ölçüde etkiler. Elbette burada konu insanların ne düşündüğü değildir. Sizin ne düşündüğünüzdür. Fakat vücudunuzu tanımak ve buna göre giyinmek sizin açınızdan iyi olacaktır.

3 Farklı Vücut Tipi

Genlerinizde belirlenmiş olan 3 farklı vücut tipi vardır. EKTOMORF, MEZOMORF, ENDOMORF

Bu üç vücut tipi sizin nasıl spor yapmanız gerektiğini, nasıl beslenmeniz gerektiğini, nasıl giyinmeniz gerektiğini büyük ölçüde etkiler. Fakat şöyle bir detay da var ki 2 vücut tipi bir arada görülebilir. Örneğin ektomorf özellikleri gösteren bir vücutta endomorf özellikleride görülebilir. Sırasıyla açıklamaya çalışacağım ve sizinde vücudunuz hakkında bilginiz oluşur kafanızda.

EKTOMORF

Ektomorf Vücut Tipi
Ektomorf Vücut Tipi

Ektomorf vücut tipinde görülebilecek genel özellikler şöyledir;

  • Kilo olarak zayıftırlar.
  • Uzun kaslara sahiptirler.
  • Dar omuzlar.

Kıyafet Seçimi

Öncelikle pantolon seçiminden bahsetmek gerekirse, Slim-Skinny-Regular diye tabir edilen yani dar pantolon tiplerini giymek daha iyi olacaktır. Çünkü bacaklarınız ince olacağı için tercih edeceğiniz bol pantolonlar iyi bir görünüm sergilemez.

Üst bölüm için tercih edeceğiniz kıyafetlerinde bol olmaması gerekir. Giyeceğiniz tişört, gömlek ya da bir kazağın dar ve üstünüze tam oturması sizi daha fit gösterecektir. Boyunuz uzun ise eğer dikine çizgileri olan kıyafetler kötü bir görünüme sebep olur, bunun yerine paralel çizgileri olan kıyafetleri tercih etmelisiniz.

Tercih edeceğiniz bir deri ceket veya trench coat sizi tarz gösterecektir.

Ve tabi ki ayakkabılarınızı tarzınıza göre seçmelisiniz.

 

MEZOMORF

mezomorf
Mezomorf Vücut Tipi

Mezomorf vücut tipinde görülebilecek  genel özellikler şöyledir;

  • Atletik ve fit bir vücut.
  • Ektomorflara oranla daha çabuk kilo alır.

Kıyafet Seçimi

Pantolon tercihi olarak Slim-Regular tarz pantolonları tercih edebilirler. Skinny pantolonlar çok fazla dar olduğu için kötü bir görüntü oluşturacaktır sizin vücudunuzda.

Üst bölüm için ise üstünüze tam oturacak tişörtler, gömlekler ya da kazaklar çok iyi bir görüntü sağlar. Gömlek seçiminde çok fazla dar ve düğmelerin patlayacakmış gibi görünmemesine dikkat etmelisiniz.

Geçtiğimiz 2016 ve bu sene oldukça moda olan boomber jacket, diye tabir edilen biraz kolej montunu andıran tarzda montları tercih edebilirsiniz.

 

 

ENDOMORF

Endomorf
Endomorf Vücut Tipi

Endomorf vücut tipinde görülebilecek  genel özellikler şöyledir;

  • Metabolizmaları oldukça yavaştır.
  • Hızlı şekilde kas ve yağ kazanırlar.
  • Kilolu olarak tabir edebiliriz.

Kıyafet Seçimi

Bu vücut tipine sahip kişiler daha çok Regular-Relaxed-Loose tarzlarında pantolon tercih etmelidir. Bacakları geniş olduğu için diğer tarz pantolonlar dar olduğundan iyi bir görünüm ortaya çıkarmaz.

Siyah giyinmek ve dikey çizgileri olan bir kıyafet giymek bu kişilerde ters kontrast oluşturarak iyi bir görünüm sağlayacaktır. Vücudunuza uygun kıyafeti tercih edebilirsiniz, ne çok bol ne çok dar.

Boyunuza uygun olarak uzun trench coat tercih edebilirsiniz. Şişme montlar sizi olduğunuzdan daha kilolu göstereceği için pek fazla tavsiye etmiyorum.

 

 

Bilmeyenler için aşağıya bir görsel ekleyerek pantolon modellerini öğrenebilirsiniz.

 

Pantolon modelleri

Sefa Sarıtaş

İstanbul’un Fatih semtinde yaşıyorum. 20 yaşındayım ve Trakya Üniversitesi Elektronik Teknolojisi bölümünde okumaktayım. Bir dönemin profesyonel fotoğraf makine akıma kapılıp fotoğrafcılık ile uğraştım. 2 Yıl dans ile uğraştım, 2 kedi ve 1 köpek babasıyım. Modanın yanısıra teknoloji ve bilim konularına da ilgim var. Kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, araştırmayı seven birisiyim.. Umarım kişel bloğumda güzel vakit geçirirsiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir