Sivilceleriniz Dert Olmasın!

Herkese merhaba.

Bu yazımda sivilcelerden, etkilerinden ve nasıl kurtulduğumdan bahsetmek istiyorum.

Sivilce cildimizde karşılaştığımız rahatsız edici bir cilt problemidir ve genellikle cildimizin yağ bakımından zengin bölgelerinde karşımıza çıkar. Kıl köklerinin içinde bulunan yağ bezeleri tıkandığı takdirde sivilce ve siyah noktalar oluşmaya başlar. Sivilceyi oluşturan şey aslında  bi bakteridir ve bu bakteri yağ bezesinin içinde çoğalmaya başladıkca ölü deri atılamaz ve kızarıklık, şişlik oluşur. Ergenlik döneminde karşımıza çıkabileceği gibi her yaştan insanın başına gelebilecek bir problemdir.

Sivilce daha çok yüzümüzde karşımıza çıktığı için doğal olarak bir tedirginliğe düşeriz bu tedirginlik özgüvenimizi yerle bir eder. Böyle olunca çoğumuz doktora gideriz ve genellikle doktor sizi fazla iplemez. Bir ilaç veya krem yazar, sabah akşam yüzüne sür gibi rutinlerden bahseder ve sizi geçiştirir(Her doktor için aynı şeyi söyleyemem). Verdiği ilaçları bahsettiği şekilde kullanırsınız, dersiniz ki; “vay be gerçekten işe yarıyor sivilcelerim azaldı” Ama sonra bir bakmışsınız ki problem hala devam ediyor hemde kullandığınız ilacın hiçbir etkisi kalmamış vaziyette…

Aslında bu sivilce özgüveninizi etkilememeli. Nasıl soğuk algınlığına kapıldığımızda bizi bu durum kadar etkilemiyorsa sivilce problemininde etkilememesi gerekli ama öyle olmuyor bunu bende çok iyi biliyorum ve yaşadım…

Bu konuda ilk önerim, kesinlikle bunlardan sıkarak kurtulacağınızı düşünmeyin, inanın kısa vadede üzerindeki beyaz iltihaptan kurtulursunuz ama uzun vadede cildinize çok büyük zararları olacaktır. Örnek vermem gerekirse, cildinizde oluşan küçük küçük delikler. Bu arada ben bu olayı 3-4 sene önce yaşamıştım.

Yine doktor doktor gezerken bir tanesi zoretanin tedavisine başlayalım, dedi. Zoretanin-Roaccutane-Aknetrend bunların hepsi birbirine benzer ilaçlardır ve etkileri aynıdır. Bu konuda hiç bir bilgim olmadığı için, ne olduğunu ve etkilerini araştırdım. Herkesde olduğu gibi benimde tereddütlerim vardı. Karaciğeri zorlar mı? Kısır eder mi?

Bu soruların cevabı basit: HAYIR. Kalıcı yan etkileri olsaydı eğer şu anda kullanamıyor olurduk. Doktorunuza danıştınız ve bu ilaçlardan bir tanesini kullanmaya başladınız. Şunun garantisini veririm ki kesinlikle kurtulacaksınız. Bu süreç biraz uzun ve sancılı olacak ama inanın gerçekten buna değecek…

Before-After
Before-After

Şunu da belirtmeliyim ki bu ilaç tedavisi ortalama 8-12 ay arasında sürüyor.

İlk dozu kullanmaya başladığınızda sivilcelerinizde artış göreceksiniz ama endişelenmemeniz gerek bu ilaç olan her şeyi kurutacak. Her şeyi derken ciddiyim dudaklarınız, yüzünüz, gözleriniz… Hepsinin kuruduğunu hissedeceksiniz. En fazla da dudaklarınız kuruyacak bunun içinde kesinlikle dudak nemlendiricisi kullanmanız gerekiyor. Diyeceksiniz ki ben ruj gibi dudağıma sürmem. Haklısınız bende sürmüyordum. Bu nemlendiricilerin kutu gibi olanları mevcut onlardan kullanarak çok rahat edebilirsiniz. Bunun için size Blistex Med Plus’ı öneriyorum çatlakları çok güzel onarıyor ve kuruluk hissini en hafife indiriyor. Bir de dudağı parlak gösterme durumu var. Lise zamanlarımda bu ilacı kullandığım için tenefüslerde parlak dudaklarla dışarı çıkamıyordum. Bende her derse girdiğimde sürüp, dışarı çıkacağım zaman tekrar siliyordum, sizde böyle kullanabilirsiniz.

Etkileri kişiden kişiye değişmekle beraber her etki sizde görülecek diye bir kaide yok. Mesela arkadaşımın gözleri kururken benim gözlerime hiç bir etkisi olmamıştı.

Ortalama bir yıl kadar dayandıktan sonra yüzünüzün değiştiğine, bambaşka birine dönüştüğünüze şahit olacaksınız. Eğer sivilcelerinizden kurtulmak istediğinizde kararlıysanız bu zorluğu ve uzun süreci çektiğinize değecek..

zoretanin-ve-roaccutan
zoretanin-ve-roaccutan

Sefa Sarıtaş

İstanbul’un Fatih semtinde yaşıyorum. 20 yaşındayım ve Trakya Üniversitesi Elektronik Teknolojisi bölümünde okumaktayım. Bir dönemin profesyonel fotoğraf makine akıma kapılıp fotoğrafcılık ile uğraştım. 2 Yıl dans ile uğraştım, 2 kedi ve 1 köpek babasıyım. Modanın yanısıra teknoloji ve bilim konularına da ilgim var. Kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, araştırmayı seven birisiyim.. Umarım kişel bloğumda güzel vakit geçirirsiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir