Iphone’unuzun Şarj Ömrünü Uzatacak 10 Fikir

Eğer bir iphone kullanıcısıysanız, muhtemelen sizinde batarya konusunda başınız ağrıyordur. En azından bir süre daha telefonunuzu kullanabilmeniz için bir kaç bildiğimi sizinle paylaşmak istiyorum.

1-Herkesin bildiği Wİ-Fİ kapatmak

Evde ya da dışarıda wifi kullanmak her zaman hücreselden daha fazla enerji tasarrufu sağlayacaktır. Ancak dışarıda bağlanabileceğiniz bir wifi noktası yoksa eğer telefonunuz bağlanacak bir şebeke arayacağından bataryanızı sömürebilir. Bu yüzden kapalı tutmak daha iyi olacaktır.

2-Otomatik indirmeleri kapatmak

Uygulamalarınızın otomatik olarak güncellenmesi tabi ki harika bir durum fakat siz farkında olmadan bataryanızdan çalacaktır. Kullanışlı olduğu kadar pil ömürünüzden götüreceği için istenmeyen bir durumdur. AYARLAR>İTUNES VE APP STORE>GÜNCELLEMELER kısmını kapatarak bu işlemi manuel olarak yapabilirsiniz.

3-İşe yaramayan uygulamaların bildirimlerini kapatmak

Eminim ki telefonunuzda bir sürü uygulama vardır ve bir çoğuna bakmazsınız bile ama yinede silmezsiniz. Bu durumda kullanmadığınız uygulamaların bildirimlerini kapatmak pil tasarrufu sağlayacaktır. AYARLAR> BİLDİRİMLER

4-Arka planda çalışan uygulamalar

Arka planda çalışan uygulamaları çift tıklayıp kaydırarak kapatmak, arka planda öylece durmasına göre daha fazla pil harcar. Yeni uygulamaların bir çoğu kullanılmadığı sürece hiç bir şey yapmamak için geliştirilmiştir.

5-ICloud’u kapatmak

ICloud’un yaptığı olayı ben hayati bir şey olarak görüyorum. İstenmeyen bir durumda bütün bilgilerinizi tekrar geri getirebilirsiniz. Fakat işinize yaramayan bazı uygulamalarda bu özelliği kapatarak bataryanızı koruyabilirsiniz.

6-Düşük güç modunu açın

IOS 9’un bir parçası olan düşük güç modunu kullanmak biraz rahatsız edicide olsa(2 sn de kapanan ekran) pil tasarrufunuzu önemli ölçüde etkiler ve daha fazla kullanabilmenize olanak sağlar. Piliniz %20 seviyesine geldiğinde otomatik olarak kendisi açmak ister misiniz diye sorar fakat bu işlemi manuel olarak da yapabilirsiniz. AYARLAR>PİL

Düşük güç modu
Düşük Güç Modu

7-Arka planda uygulama yenileme

Arka planda uygulama yenileme kısmını açık bırakmak 4. maddeyi değersizleştirecektir. Bu ayar arka planda çalışan uygulamalarınızı yenileyerek sürekli aktif kalmasını sağlar. Bunu kapatarak daha fazla tasarrufta bulunabilirsiniz. Kapatmak için AYARLAR>GENEL>UYGULAMA YENİLEME

8-Uçak modunda kullanmak

Uçak modu piliniz için iyi bir tasarruf aracı olabilir. Eğer gerçekten kullanmanız gerekmeyen bir durumdaysanız uçak moduna alarak kullanmak birçok ayarı devre dışı bırakacağı için pilinizi korur. Uçak modunu wifi ile kullanabilirsiniz.

Uçak Modu
Uçak Modu

9-Kullanmadığınız uygulamaların verisini kapatmak

Eğer kullanmadığınız fakat yine de silemediğiniz uygulamalarınız varsa eğer, kapatmak hem internet paketinizi ve bataryanızı koruyacaktır. Pil kullanımı bölümüne bakarak hangi uygulamaların ne kadar güç tükettiğini görebilirsiniz ve buna göre kapatabilirsiniz. AYARLAR>HÜCRESEL

10-Ve son olarak konumu kapatmak

Konumunuzun ihtiyacınız dışında aktif olması bataryanızı büyük ölçüde etkileyecektir. Geliştirilen çoğu uygulama konum bilgilerimizi kullandığı için kapalı tutmak batarya tasarrufunda büyük ölçüde etkili olacaktır. AYARLAR>GİZLİLİK

Ve son olarak telefonunuzu şarj aletine bağlı olarak kullanmak batarya ömrünüzden götürecektir. Bunun yanında orjinal Apple ürünü olmayan şarj kablolarıda bataryanızı bozabilir.

Sefa Sarıtaş

İstanbul’un Fatih semtinde yaşıyorum. 20 yaşındayım ve Trakya Üniversitesi Elektronik Teknolojisi bölümünde okumaktayım. Bir dönemin profesyonel fotoğraf makine akıma kapılıp fotoğrafcılık ile uğraştım. 2 Yıl dans ile uğraştım, 2 kedi ve 1 köpek babasıyım. Modanın yanısıra teknoloji ve bilim konularına da ilgim var. Kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, araştırmayı seven birisiyim.. Umarım kişel bloğumda güzel vakit geçirirsiniz!

Iphone’unuzun Şarj Ömrünü Uzatacak 10 Fikir” için bir yorum

  • 13 Şubat 2017 tarihinde, saat 18:46
    Permalink

    Teşekkurler cok isime yaradi telefonumun sarj suresi nerdeyse iki katina çıkti

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir