HIZLI VE SAĞLIKLI KİLO ALMANIN YOLLARI

ABD’de ki her 3 insandan 2 si kilolu ya da obez. Nasıl ki çok kilolu olmak zararlıysa, zayıf olmak da bir o kadar zararlıdır. Eğer bu yazıyı okuyorsanız sizde kilo sorunları yaşıyorsunuz. Bu sorunu çözmenin en önemli noktası istikrarlı olmaktır. İstikrar ve düzen sizi istediğiniz kiloya sağlıklı bir şekilde ulaştıracaktır. Bunun için diyetisyenlere gidebilirsiniz fakat bu yazıda bulacağınızdan fazlası olmayacaktır. İstikrarlı ve düzenli beslenmek kilo almanın anahtarıdır.

Düşük Kilolu Olmak ne demektir?

Zayıf olmak vücut kitle endeksi 18,5 değerinin altında olması demektir. Buradan vücut kitle endeksinizi öğrenerek kilonuzun ve boyunuzun oranını öğrenebilirsiniz.

18,5-25 arası idealdir. 25 üstü kilolu olarak tabir edilebilir. Biz inch ve feet kullanmadığımız için uygulamanın üstündeki metric’ e tıklayarak santimetreye çevirebilirsiniz.

Yinede bu ölçüm gerçek sonucu vermeyecektir. Çünkü dahil edilmeyen bir çok etken olabilir.

Zayıf Olmanın Bir Kaç Tıbbi Sebebi Olabilir

Tiroid problemleri: Aşırı tiroid metabolizmayı hızlandırabilir. Hızlı kilo kaybına sebep olabilir.

Diyabet: Kontrolsüz diyabet kilo kaybına sebep olabilir.

Yeme bozuklukları: Psikolojik sorunlardan ötürü kilo kaybınız olabilir.

Kilo Almanın Sağlıklı Yolu

Bir çok kilo alma yöntemi vardır. Önemli olan bunu sağlıklı olarak kazanabilmektir. Sürekli abur cubur yemek size kilo kazandırır ama aynı zamanda sağlığınızıda bozabilir. Kilo almanın sağlıklı yolu dengeli bir kas kütlesi kazanmak ve ihtiyacınız oranında sağlıklı yağ kazanarak olur. Göbeğinizde biriktirdiğiniz yağlarla değil…

Sağlıklı yağlar özellikle kuruyemişlerde bulunur. Proteinleri organik gıdalardan almak daha sağlıklıdır.

Kilo almanın prensibi yaktığınız kaloriden daha fazlasını vücuda almaktır. Günlük ne kadar kaloriye ihtiyacınız olduğunu bu programdan öğrenebilirsiniz.

Örneğin günlük yaktığınız kaloriyi 2000 olarak hesapladınız. Alacağınız besinler size 2500 kalori kazandırsın, 2000 kalori vücudumuzun ihtiyacı olduğu için harcanacaktır fakat geri kalan 500 kalori sizin kilo almanızı sağlayacaktır. İlk zamanlar bu oran 300-500 kalori civarında olsun daha sonra arttırabilirsiniz.

Spor Yaparak Kilo Almak

Spor yapmak

Spor yaparak kilo almak size dengeli bir kas kütlesi kazandıracaktır. Dolayısıyla sağlıklı olarak kilo alacaksınız. Proteinler kaslarınız için en önemli besindir. Beslenirken proteinlere önem vermelisiniz. Aldığınız kaloriler spor yapmadığınız sürece yağ olarak depolanacaktır. Buna dikkat etmelisiniz. Proteinli beslenmenin iştahınızı kapatacağını unutmayın ve protein karbonhidrat kadar kalori sağlamaz.. Günlük olarak kilo başına 1-1,5gr protein almaya özen gösterin eğer yüksek karbonhidrat alıyorsanız bunu 2 grama kadar çıkarabilirsiniz. Whey gibi takviyeleri kullanabilirsiniz fakat organik olarak tamamlıyabiliyorsanız eksiklerinizi takviyeye ihtiyacınız olmayacaktır.

Karbonhidrat kilo almak için çok önemlidir. büyük oranda kalori kazandıracaktır. Sağlıklı yağlar ve karbonhidrat kalori kazanmak için en önemli besindir fakat, bu üç yapı taşını birlikte edinmeyi unutmayın.

Günde 3 öğün yemek yediğinizden emin olun ara öğünler ile bunu 6 öğün yapabilirsiniz. Hem sağlıklı hemde midenizi zorlamadan beslenmenin en kolay  yolu günde 3 ana, 3 ara öğün beslenmektir.

Spor salonuna gidecek zamanınız yoksa bu yazımdan evde de yapabileceğiniz egzersizleri öğrenebilirsiniz.

İştahı Arttırmak Ve Sağlıklı Yağlar

Kuruyemisler
Kuruyemisler

İştahınızı arttırmak için bol miktarda baharat ve sos kullanabilirsiniz. Yediğiniz yemeğin tadının güzel olması tabii ki iştahınızı arttıracaktır. Kuruyemişler mükemmel bir enerji kaynağıdır. Ara öğünlerde yiyeceğiniz bir avuç kuruyemiş size ihtiyacınız olacak yağı ve enerjiyi sağlıyacaktır. Kurutulmuş üzüm, kayısı vs metabolizmanızı hızlandıracağı için iyi birer ara öğün olabilir aklınızda bulunsun.

Sefa Sarıtaş

İstanbul’un Fatih semtinde yaşıyorum. 20 yaşındayım ve Trakya Üniversitesi Elektronik Teknolojisi bölümünde okumaktayım. Bir dönemin profesyonel fotoğraf makine akıma kapılıp fotoğrafcılık ile uğraştım. 2 Yıl dans ile uğraştım, 2 kedi ve 1 köpek babasıyım. Modanın yanısıra teknoloji ve bilim konularına da ilgim var. Kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, araştırmayı seven birisiyim.. Umarım kişel bloğumda güzel vakit geçirirsiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir